What’s On Stage Awards 2019 Winners

Hamilton was the biggest winner at the What’s On Stage Awards, taking home five prizes on Sunday night. This included best actor in a musical for its star Jamael Westman and best supporting actor in a musical for Jason Pennycooke. Little Shop of Horrors and Heathers the Musical also took home several awards each at the London ceremony.

Sophie Okonedo and Aidan Turner won best actress and best actor in a play – Okonedo for Antony and Cleopatra at the National Theatre and Turner for Michael Grandage’s production of The Lieutenant of Inishmore.

Best new musical went to instant classic darkly comedy production of  Heathers, with West End superstar Carrie Hope Fletcher winning best actress in a musical for her role as Veronica Sawyer.
Full List of Winners Below:

Best actor in a play – Aidan Turner, The Lieutenant of Inishmore

Best actress in a play – Sophie Okonedo, Antony and Cleopatra

Best actor in a musical – Jamael Westman, Hamilton

Best actress in a musical – Carrie Hope Fletcher, Heathers the Musical

Best supporting actor in a play – Adrian Scarborough, The Madness of George III

Best supporting actress in a play – Vanessa Redgrave, The Inheritance

Best supporting actor in a musical – Jason Pennycooke, Hamilton

Best supporting actress in a musical – Patti LuPone, Company

Best new play – The Inheritance

Best new musical – Heathers the Musical

Best play revival – The Madness of George III

Best musical revival – Little Shop of Horrors

Best direction – Marianne Elliott, Company

Best choreography – Andy Blankenbuehler, Hamilton

Best costume design – Paul Tazewell, Hamilton

Best set design – Tom Scutt, Little Shop of Horrors

Best lighting design – Howell Binkley, Hamilton

Best video design – Terry Scruby, Chess

Best off-West End production – Six the Musical

Best regional production – Spring Awakening

Best original cast recording – Everybody’s Talking about Jamie

Best show poster – Little Shop of Horrors

Best West End show – Les Miserables

Oscar 2019 Winners List

Here’s a full list of winners in all categories at the 2019 Academy Awards. This year’s Oscars saw top acting prizes claimed by Rami Malek  and Olivia Coleman with supporting wins for Mahershala Ali and Regina King. Best film went to Green Book with Roma taking the foreign language prize, Free Solo winning best documentary and Spider-man into the Spiderverse winning best animated film. Best director was won by Alfonso Cuaron. Full list of winners below:

Best picture

  • Winner: Green Book
  • BlacKkKlansman
  • Black Panther
  • Bohemian Rhapsody
  • The Favourite
  • Roma
  • A Star Is Born
  • Vice

Best actress

  • Winner: Olivia Colman – The Favourite
  • Glenn Close – The Wife
  • Yalitza Aparicio – Roma
  • Lady Gaga – A Star Is Born
  • Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Best actor

  • Winner: Rami Malek – Bohemian Rhapsody
  • Christian Bale – Vice
  • Bradley Cooper – A Star Is Born
  • Willem Dafoe – At Eternity’s Gate
  • Viggo Mortensen – Green Book

Best supporting actress

  • Winner: Regina King – If Beale Street Could Talk
  • Amy Adams – Vice
  • Marina de Tavira – Roma
  • Emma Stone – The Favourite
  • Rachel Weisz – The Favourite

Best supporting actor

  • Winner: Mahershala Ali – Green Book
  • Adam Driver – BlacKkKlansman
  • Sam Elliott – A Star Is Born
  • Richard E Grant – Can You Ever Forgive Me?
  • Sam Rockwell – Vice

Best director

  • Winner: Alfonso Cuaron – Roma
  • Yorgos Lanthimos – The Favourite
  • Spike Lee – BlacKkKlansman
  • Adam McKay – Vice
  • Pawel Pawlikowski – Cold War

Best original screenplay

  • Winner: Green Book – Nick Vallelonga, Brian Currie and Peter Farrelly
  • The Favourite – Deborah Davis and Tony McNamara
  • First Reformed – Paul Schrader
  • Roma – Alfonso Cuarón
  • Vice – Adam McKay

Best adapted screenplay

  • Winner: BlacKkKlansman – Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee
  • The Ballad of Buster Scruggs – Joel Coen and Ethan Coen
  • Can You Ever Forgive Me? – Nicole Holofcener and Jeff Whitty
  • If Beale Street Could Talk – Barry Jenkins
  • A Star Is Born – Eric Roth, Bradley Cooper and Will Fetters

Best animated feature

  • Winner: Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Incredibles 2
  • Isle of Dogs
  • Mirai
  • Ralph Breaks the Internet

Best foreign language film

  • Winner: Roma – Mexico
  • Capernaum – Lebanon
  • Cold War – Poland
  • Never Look Away – Germany
  • Shoplifters – Japan

Best documentary feature

  • Winner: Free Solo
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Minding the Gap
  • Of Fathers and Sons
  • RBG

Best original song

  • Winner: Shallow (A Star Is Born) – Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt
  • All The Stars (Black Panther) – Mark Spears, Kendrick Lamar, Duckworth and Anthony Tiffith and Solana Rowe
  • I’ll Fight (RGB) – Diane Warren
  • The Place Where Lost Things Go (Mary Poppins Returns) – Marc Shaiman and Scott Wittman
  • When A Cowboy Trades His Spurs for Wings (The Ballad of Buster Scruggs) – David Rawlings and Gillian Welch

Best original score

  • Winner: Black Panther – Ludwig Goransson
  • BlacKkKlansman – Terence Blanchard
  • If Beale Street Could Talk – Nicholas Britell
  • Isle of Dogs – Alexandre Desplat
  • Mary Poppins Returns – Marc Shaiman, Scott Wittman

Best production design

  • Winner: Black Panther – Hannah Beachler and Jay Hart
  • The Favourite – Fiona Crombie and Alice Felton
  • First Man – Nathan Crowley and Kathy Lucas
  • Mary Poppins Returns – John Myhre and Gordon Sim
  • Roma – Eugenio Caballero and Barbara Enriquez

Best costume design

  • Winner: Black Panther – Ruth E Carter
  • The Ballad of Buster Scruggs – Mary Zophres
  • The Favourite – Sandy Powell
  • Mary Poppins Returns – Sandy Powell
  • Mary Queen of Scots – Alexandra Byrne

Best cinematography

  • Winner: Roma – Alfonso Cuaron
  • Cold War – Lukasz Zal
  • The Favourite – Robbie Ryan
  • Never Look Away – Caleb Deschanel
  • A Star Is Born – Matthew Libatique

Best visual effects

  • Winner: First Man – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and JD Schwalm
  • Avengers: Infinity War – Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl and Dan Sudick
  • Christopher Robin – Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones and Chris Corbould
  • Ready Player One – Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E Butler and David Shirk
  • Solo: A Star Wars Story – Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Dominic Tuohy

Best make-up and hairstyling

  • Winner: Vice – Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia DeHaney
  • Border – Goran Lundstrom and Pamela Goldammer
  • Mary Queen of Scots – Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks

Best sound editing

  • Winner: Bohemian Rhapsody – John Warhurst and Nina Hartstone
  • Black Panther – Benjamin A Burtt and Steve Boeddeker
  • First Man – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
  • A Quiet Place – Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
  • Roma – Sergio Diaz and Skip Lievsay

Best sound mixing

  • Winner: Bohemian Rhapsody – Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali
  • Black Panther – Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin
  • First Man – Jon Taylor, Frank A Montano, Ai-Ling Lee and Mary H Ellis
  • Roma – Skip Lievsay, Craig Henighan and Jose Antonio Garcia
  • A Star Is Born – Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow

Best film editing

  • Winner: Bohemian Rhapsody – John Ottman
  • BlacKkKlansman – Barry Alexander Brown
  • The Favourite – Yorgos Mavropsaridis
  • Green Book – Patrick J Don Vito
  • Vice – Hank Corwin

Best animated short

  • Winner: Bao
  • Animal Behaviour
  • Late Afternoon
  • One Small Step
  • Weekends

Best documentary short

  • Winner: Period. End of Sentence.
  • Black Sheep
  • End Game
  • Lifeboat
  • A Night at the Garden

Best live action short

  • Winner: Skin
  • Detainment
  • Fauve
  • Marguerite
  • Mother